CureZone   Log On   Join
My two cents
 
John Cullison Views: 21,074
Published: 23 y
 
This is a reply to # 68,325

My two cents


Hi, Seeker,

I use carrot-apple-ginger in the mornings. Sometimes we add something other vegetable (celery comes to mind), but the usual routine is carrot-apple-ginger. I think of this as the "health without focus formula".

We go to a local U-pick farm to get juicing carrots (these are the size of a soda can!) for $0.90 per pound, and we have a cider house nearby which sells apples from their own orchards for $0.30 per pound. We get to try out lots of apple varieties this way, and none of the apples have wax on them. We use four to six apples for our morning juice, which is about 2.0 lbs., so it's $0.60 for the apples. It's about another 2.0 lbs. for the carrots, which is about $1.80. The ginger is... $1.40 for a chunk of the root at one of our favorite stores, Trader Joe's. We get four to six uses from one root. So, breakfast comes out to about $3.00 for both of us -- at least as long as the carrots and apples are in season. It gets pricier in winter and spring.

It helps to go exploring for these kinds of places. If you live somewhere that "rural America" isn't too far away, you should be able to find them.

=-John-=
 

Share


 
Printer-friendly version of this page Email this message to a friend
Alert Moderators
Report Spam or bad message  Alert Moderators on This GOOD Message

This Forum message belongs to a larger discussion thread. See the complete thread below. You can reply to this message!


 

Donate to CureZone


CureZone Newsletter is distributed in partnership with https://www.netatlantic.com


Contact Us - Advertise - Stats

Copyright 1999 - 2025  www.curezone.org

0.281 sec, (1)