its only 10% of A*******e and would be the most expensive ingredient, say their price on a 100 gram jar of it would be 20 bucks max. i think 100 grams of A*******e retails for $150, doesnt it? if they had $30 in the whole jar i would be surprised, 40 tops. that would put a $50 scoop of gravy on top of every jar compared to normal retail.