CureZone   Log On   Join
$500 per POUND...... Duh
 
flagstaf Views: 3,841
Published: 22 y
 
This is a reply to # 573,262

$500 per POUND...... Duh


yes it is $500.00 a pound!!!!!!!!

this is insane!!! 3.5 ounces cost $100.00. you need approximately 5 jars (a little less) to come up with 1 pound.

That is how i get my prices libby. it is really kind of elementary. like 5th grade math.

the biggest lie in the world is that we need (2) 1/4 teaspoons per day of tree waste sugar, rice starch, aloe vera, tree gum, and a few molecules of glucosamine.

$1.00 per day is being charged for something that costs 2.25 cents. this just ain't right.

the criminal part is that all the dumb people are being taken for a ride thinking that they will heal their parents or children , themselves, grandchildren.....

if these saccharides are going to do anything then they need to be taken in much larger quantities. like a minimum of 1000 mg NAG per day.

how much NAG is in your product??? How much sialic acid???? why is the glucosamine sulfate HCL even in there?????????? instead of NAG ----------------probably because NAG is 1.5 times more expensive.

do you feel good about yourself?

 

Share


 

Alert Moderators: Report Spam or bad message  Alert Moderators on This GOOD Message

This Forum message belongs to a larger discussion thread. See the complete thread below. You can reply to this message!


 

Donate to CureZone


CureZone Newsletter is distributed in partnership with https://www.netatlantic.com


Contact Us - Advertise - Stats

Copyright 1999 - 2025  curezone.org

0.328 sec, (1)